TCDD Eğitim Dairesi

                                     

TCDD Eğitim Dairesi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (Türkçe: Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ve kısaca TCDD, Türkiye'nin demiryolu altyapısının mülkiyeti ve bakımının yanı sıra yeni hatların planlanması ve inşasından sorumlu, devlete ait ulusal bir demiryolu şirketidir. TCDD, 4 Haziran 1929 tarihinde Türkiye'de demiryollarının millileştirilmesinin bir parçası olarak kurulmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye'deki tüm kamu demiryollarının sahibi ve bakımını yapmaktadır. Buna demiryolu istasyonları, limanlar, köprüler ve tüneller, tersaneler ve bakım tesisleri de dahildir. TCDD 2016 yılında 12.532 km (7.787 mil) uzunluğunda aktif bir demiryolu ağını kontrol ederek dünyanın en büyük 22. demiryolu sistemi haline gelmiştir. Demiryolu altyapısının yanı sıra TCDD, Türkiye'de çok sayıda demiryolu taşımacılığı şirketinin ve İzmir banliyö raylı sistemi İZBAN'ın %50 hissesinin de sahibidir.

TCDD 2017 yılından önce Türkiye'deki tüm demiryollarını da işletmekteydi. Ancak, hükümetin Türk demiryolu ağının bir kısmını özelleştirmek için adımlar atmasıyla birlikte, 14 Haziran 2016 tarihinde tüm demiryolu operasyonlarını devralmak üzere TCDD Taşımacılık kuruldu. Demiryolu araçlarının devir teslimi aynı yılın 28 Aralık tarihinde imzalandı ve TCDD 31 Aralık 2016 tarihinde tüm demiryolu faaliyetlerini resmen durdurdu.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ülkedeki trenlerin çoğunu işletmektedir. Şehirlerarası, bölgesel, banliyö, yük ve endüstriyel hatların çoğu Devlet Demiryolları'na aittir ve Devlet Demiryolları tarafından işletilmektedir. Türkiye'deki diğer demiryolları arasında İzmir çevresinde banliyö demiryolu hizmeti veren İZBAN (TCDD şirketin hisselerinin %50'sine sahiptir) ve birkaç diğer endüstriyel demiryolu bulunmaktadır. Demiryolu hizmetlerine ek olarak TCDD, 1927 yılından bu yana Türkiye'deki liman faaliyetlerinin %30'unu gerçekleştiren birkaç büyük limanın işletilmesinden de sorumludur.

TCDD, 57 ilde 1.920 km'si (1.190 mil) elektrikli olmak üzere 8.697 km (5.404 mil) ortak taşıyıcı hattın doğrudan sahibi ve işletmecisidir. Bunun yanı sıra, demiryolları 240 km'den (150 mil) fazla endüstriyel hattın ve 206 km'den (128 mil) fazla yüksek hızlı hattın sahibi ve işletmecisidir; 574 km'lik (357 mil) hat ise yapım aşamasındadır. 2010 yılı itibariyle demiryolları 763 tünel, 25.441 köprü, 17 viyadük ve 7 döngüden oluşmaktadır. Demiryolu filosu 467 ana hat dizel lokomotifi, 67 elektrikli lokomotif, 860 yolcu vagonu, 135 MU, 33 yüksek hızlı tren seti ve 15.384 yük vagonundan oluşmaktadır. TCDD ayrıca 3 demiryolu feribotuna sahiptir.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), farklı demiryolu alt sistemlerinin yapım, arıza tespit ve bakım süreçlerinde çalışacak kişiler için Türkiye'deki en büyük potansiyel işverenlerden biridir. Bu alt sistemler arasında demiryolu altyapısı, sinyalizasyon sistemleri, telekomünikasyon sistemleri ve elektrifikasyon sistemleri yer almaktadır. Bahsedilen bu alt sistemlerin her biri emniyet kritik demiryolu işletim sistemleri için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, TCDD bu proje için ana ortaklardan biri olarak seçilmiştir.

Organizasyon türü: Ulusal Kamu Kurumu

Web sitesi: https://www.tcdd.gov.tr/

Yasal Temsilci: Hasan PEZÜK (Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür)

İrtibat Kişisi: Cüneyt TÜRKKUŞU (Eğitim Dairesi Başkanı)